Osm tipů jak co nejefektivněji nakupovat v secondhandech

Osm tipů jak co nejefektivněji nakupovat v secondhandech

9. 4. 2019
Dnes jsem si pro vás připravila osm tipů na to, jak co nejefektivněji nakupovat v secondhandech a zároveň si to maximálně užívat. Tak jdeme rovnou na to!

Představy hoďte za hlavu

Prvé řadě je potřeba zapracovat celkově na vašem rozpoložení, ještě než vůbec vyrazíte na nákupy do secondhandů. Pokud máte nějaké vysněné představy o tom, co byste tam rádi ulovili, raději je nechte doma. Totiž pokud do sekáčů půjdete s myšlenkou, že tam seženete skvěle padnoucí košili s modrobílou proužkou ve vaší velikosti anebo červené květované maxi šaty, nejspíše budete odcházet zklamaní. Člověk totiž nikdy neví, na co v secondhandech narazí. A tak je ideální se jednoduše držet svého stylu a svých oblíbených barev, které Vám trochu pomůžou zúžit při nakupování výběr. Raději se ale nesnažte najít nic konkrétního. Ba naopak! V tom tkví kouzlo sekáčů. Že v nich často můžete objevit nějaký poklad, který byste vůbec nečekali, že můžete najít. Stačí, když budete trpěliví a nebudete věšet hlavu, když se vám napoprvé nebo napodruhé nic ulovit nepodaří.

Naučte se základy šití a jednoduché úpravy oděvů

Čas od času se stane, že v secondhandu objevíte něco naprosto božského, jen je to o dvě nebo tři velikosti větší, než byste potřebovali. Nohavice jsou vám moc dlouhé nebo halenka příliš široká v pase. V těchto případech přichází na scénu šicí stroj. Naučte se základy šití, jako třeba zúžit střih nebo zkrátit délku, a podobné situace vás nikdy nevykolejí. Případně poproste maminku nebo babičku, které vám jistě rády podají pomocnou ruku. 

Může se stát, že věci mají drobnou vadu

Základy šití se vám budou hodit i v případě, že narazíte v secondhandu na kousek, který si od přechozího majitele nese drobou vadu. Jako například chybějící knoflík, malé očko na pletenině, povolený šev nebo rozparek v podšívce. K nákupům z druhé ruky to čas od času patří, pokud se ale naučíte pracovat s jehlou a nití, popřípadě s výše zmíněným šicím strojem, drobné vady na kráse vás nezaskočí a oblečení je se špetkou šikovnosti a trpělivosti jako nové. Je dobré si tedy při nákupu vždy každý kousek pozorně prohlédnout, dívejte se ze všech stran, prohlédněte si švy, podšívku, abyste zjistili, jestli vyhlídnutý kousek nějaké vady má, a pokud náhodou ano, zkuste vyhodnotit, zda se vám vyplatí je opravovat. Pozor si dejte i na skvrny, oblečení se do oběhu dostává běžně vyprané, čili pokud je tam nějaká skvrna, je možné, že se jí vůbec nezbavíte. Vždy ale záleží případ od případu.

Důkladně zkontrolovat zboží se vyplatí u z toho důvodu, že reklamace v secondhandech ve většině případů nejsou možné. Pokud přijdete domů a zjistíte, že vaše nová halenka má dírku v podpaží, už se s tím nedá nic udělat. Přeci jen jde o nošený oděv, proto se dvojnásob vyplatí si zboží důkladně prohlédnout. Na druhou stránku je tu i jedna veliká výhoda, že danou věc nosil a opakovaně pral někdo před vámi. Díky tomu víte, zda se například svetr příliš žmolkuje, džíny se snadno vytahají v oblasti kolem a podobně.

Dejte šanci všem sekcím

Projděte si klidně celý obchod, u běžných řetězců jste možná zvyklí, že rovnou zavítáte do vašeho oddělení, případně do konkrétní sekce. To ale v secondhandech tolik nefunguje. Podívejte se do všech sekcí, projděte si beze spěchu celý obchod, nikdy nevíte, na co narazíte. Hlavně vy, dámy, dejte určitě šanci i pánskému oddělení, občas se tam dají najít opravdové poklady! 

Za zkoušku nic nadáte!

Držíte v ruce nádhernou košili, která by se skvěle vyjímala ve vašem šatníku, ale nejste si jistí, jestli vám sedne? Vyzkoušejte si ji! Jak už jsem říkala, nakupujte v sekáčích úplně stejně, jako byste nakupovali v běžném módním butiku. Oblečení se do našich prodejen dostává již vyselektováno v kvalitě A,  takže není důvod se čehokoliv bát. Navíc, když to porovnáte se zkoušením si věcí v nějakém fast-fashion řetězci, kde oblečení bývá doslova napuštěné nebezpečnou chemií a může být až zdraví škodlivé si ho zkoušet před tím, než ho alespoň jednou vyperete, je zkouška takové košile v sekáči nakonec mnohem „zdravější“, nemyslíte? Navíc, naše secondhandy mají vždy kabinky, kde si pohodlně můžete odložit své věci a vyhlídnutý kousek si v klidu vyzkoušet, abyste zjistili, že je to to pravé ořechové.

Číhejte na nové zboží

Zkuste se zeptat ve vaší oblíbené prodejně, které dny v týdnu nebo v měsíci chodí nové zboží. Budete pak přesně vědět, kdy se vyplatí vyrazit na „lov“ a kdy jsou nejvyšší šance, že narazíte na nějaký poklad, protože budete jako první „u zdroje“ . 

A na závěr – buďte trpěliví!

Jak se říká, trpělivost ovoce přináší. A u nakupování z druhé ruky to platí dvojnásob. Pokud by se vám po dvou návštěvách sekáčů nepodařilo nic ulovit, nevěšte hlavu. Zkrátka jste neměli štěstí, příště ale můžete najít takový poklad, že vám to ty předchozí neúspěšné návštěvy vynahradí. To je to krásné na secondhandech, člověk zkrátka nikdy neví, na co narazí.

 

Tak a tím bych pro dnešek skončila. Pokud i vás napadají nějaké osvědčené tipy týkající se nákupů z druhé ruky, určitě se se mnou podělte v komentářích a já je ráda zpracuji do dalšího článku. Do té doby se mějte moc krásně!

Vaše Markéta