Botky z druhé ruky jsou super!

Botky z druhé ruky jsou super!

30. 5. 2019
Lodičky i tenisky! V Genesis si vybere každý...

Nákup obuvi druhé ruky může být pro některé z vás tabu. Pocit, že boty nosil někdo před vámi, vás často odradí od nákupu, přitom veškeré obavy jsou docela zbytečné. My jsme si proto připravili několik tipů, jak se tohoto pocitu zbavit. Poradíme vám, jak boty koupené v secondhandu správně ošetřit i vydezinfikovat, a dokonce se dozvíte i pár výhod, které mají obnošené boty oproti těm zbrusu novým.

 
Pro začátek pro vás máme několik rad, podle čeho se při nákupech obuvi z druhé ruky řídit. Prvně samozřejmě zkontrolujte celkový stav bot, jestli se nerozlepují nějaké švy, jestli v pořádku drží všechny průchodky na tkaničky, jestli nejsou moc ochozené podpatky nebo podrážka apod. U podrážek si dejte hlavně pozor na to, aby nebyla nerovnoměrně sešlapaná, to by vám mohlo rozhodit klenbu - obuv nesmí být výrazně ošoupaná na jedné straně, podrážka by měla rovně doléhat po celé šířce. Jestli najdete nějaké drobné vady nebo skvrny, sami posuďte, jestli se nedají snadno opravit či vyčistit. Pokud vyhlédnutá obuv splní žádoucí vlastnosti, jakými jsou pružnost, správná velikost, nepoškozené vázání apod., pokud je možné ji vyprat nebo jinak vydezinfikovat a pokud na podrážkách nejsou stopy viditelného opotřebení a nošení, nemělo by vám nic bránit v její koupi.
 
Když už jste si potom obuv ze secondhandu pořídili, jak se o ni postarat? Nejjednodušším způsobem je obuv samozřejmě vyprat, není to ale úplně žádoucí, pračka může vaše boty nenávratně mechanicky poškodit. Pokud se ale i tak rozhodnete váš nový úlovek vyprat, držte se několika pravidel. Obuv před praním vložte do pytle na praní prádla (ten koupíte například v dm drogerii, stejnou funkci případně splní i starý povlak od polštáře) a dejte ji prát společně s dalším prádlem, aby boty v bubnu pračky při praní a ždímání nelítaly a příliš se neodíraly. Ideálně dejte boty prát s nějakou dekou nebo ručníky, u kterých máte ozkoušené, že nepouští barvu, aby obuv nezabarvily. Zvolte nejkratší program s malým počtem otáček a nižší teplotou (např. 30°), použijte klasický prášek na praní, s jakým běžně perete. Spolu s práškem můžete použít i dezinfekci na prádlo, jako je Sanytol. Dezinfekce zahubí 99,9 % mikrobů, bakterií a plísní a je účinná už při 30 °C a vy si díky ní pojistíte, že obuv bude maximálně nezávadná a zbaví vás nepříjemného pocitu, že obuv nosil někdo před vámi. Poté, co boty vytáhnete, vložte do nich staré noviny, které z nich vysají vlhkost zevnitř, a nechte je uschnout, ideálně na sluníčku. 
 
Pokud máte obavy obuv vyprat, aby se nezničila, budete se muset pustit do manuálního vyčištění. Každý materiál a typ obuvi však vyžaduje trochu jiné zacházení. Na většinu textilních nebo hladkých kožených/koženkových materiálů nejprve vyzkoušejte směs pracího prášku a vody, ze kterých vytvoříte kašičku. Tu pomocí kartáče (případně starého zubního kartáčku) nebo hadříku nanesete na obuv a krouživými pohyby vyčtěte. Směsí pracího prášku zkuste pečlivě vyčistit i vnitřek obuvi včetně stélky. V případě stélky můžete opět použít i Sanytol, díky kterému obuv dezinfikujete zevnitř. Můžete sáhnout i po speciálních dezinfekčních sprejích určených přímo na obuv, spreje mají antifungální vlastnosti a většina také zabíjí určité druhy bakterií. Pokud chcete do bot investovat, můžete si do nich pořídit novou vložku, v dnešní době se dají sehnat za pár korun.
 
Pakliže prací prášek nebude dost účinný, zkuste směs jedlé sody a pracího gelu, případně mýdlo Jelen. Použití jedlé sody se ale doporučuje jen v případě světlé obuvi, jelikož má bělící účinky. Na gumové části (například tenisek), kde by nepomohla žádná z těchto směsí, vyzkoušejte tekutý písek (typu Cif) nebo klasickou gumu na papír, ta dokáže zázraky. Kožené části bot po uschnutí natřete samolešticím krémem nebo přetřete lešticí houbičkou.
 
Na obuv se semišovým povrchem musíte být obzvláště šetrní, při jejím čištění použijte mokrý namydlený hadřík (nejlépe mýdlo typu Dove, které nevysušuje a neodbarvuje). Boty očistěte, nechte oschnout a následně natřete ochranným krémem určeným pro semiš, dle barvy obuvi.
 
Na závěr ještě pár slov, jaké výhody s sebou nese nákup obuvi z druhé ruky. Kromě těch ekologických a ekonomických samozřejmě :). Všichni určitě moc dobře víte, jaké je to mít puchýře z nového páru bot. Nová obuv je tuhá a potřebuje nějaký čas k žádoucí pružnosti, aby nás při každém kroku netlačila. Druhý nositel si tak v podstatě ušetří všechnu tu námahu při jejím roznošení :). Toto všechno si zasluhuje minimálně prostor a čas k přemýšlení, Další velikou výhodou je veškerá chemie, kterou v sobě nová obuv nese. Především při zpracování kůže je využíváno extrémní množství chemických látek a bohužel jen mizivá část kožené obuvi při dovozu do EU prochází kontrolou, dokonce i boty vyrobené v EU jen zřídkakdy procházejí kontrolou, která zajistí, že jejich materiál nenese žádné karcinogenní nebo alergenní látky. Obnošená obuv má proto svoji výhodu. Část škodlivých látek si už "odnesly nohy" předchozího majitele.
 
Věříme, že jsme Vám dnes ukázali, že nakupování bot z druhé ruky není žádná věda a Vy se nemáte čeho bát. Příště, až zavítáte do některé z našich prodejen, určitě se podívejte i do sekce s obuví, třeba se Vám poštěstí a najdete tam nějaký poklad ...